Najboljši blog: moja razmišljanja

Vaje iz razmišljanja, pisanja in besedičenja. (by jeanmark)

Category: Politika

Politika

Upanje iz druge strani atlantika

To, kar se je zgodilo včeraj v ameriškem kongresu, ko so med sejo potrjevanja rezultatov ameriških volitev v Kapitol vdrli Trumpovi privrženci in sejo prekinili, je nesprejemljivo. Ne bom moraliziral o tem, koliko je to spodbudil Trump, ker to je več ali manj jasno. Ali so bile volitve fake ali ne, pa je iz napačne strani atlantika zelo težko presoditi. Menim, da ameriška sodišča to še vedno bolje presojajo od mene in ostalih “strokovnjakov” to stran Atlantika.

Zakaj torej upanje iz naslova?

Ob včerajšnjih dogodkih je velika večina medijev, politikov in upam si trditi tudi ljudi, včerajšnje dogajanje označila kot nesprejemljivo. Stopili so torej na stran POLITIČNIH ELIT, ki so zasedale na Kapitolu. Obstoječi politični sistem, s političnimi izbranci, ki jih izbere ljudstvo na volitvah, in te potem tvorijo politično elito, morda ni najboljši možen, je pa najboljši od dosedaj poznanih in sprobanih. In ne, niso se vsi izkazali niti za enako dobre, še več, nekateri so se izkazali tudi za izjemno problematične in so vrnili nekatere družbe kar za par desetletij nazaj, v družbenem in ekonomskem razvoju.

Spomnimo se tega, ko bo naslednjič potekalo rohnjenje proti oblastnikom, političnim veljakom in kravatarjem.

06.01.202107.01.2021
Politika

How cool is kul?

 

Kul bo. So napovedali. Če bi Kul zapisali kot kratico, KUL – bi to morda pomenilo, da Koalicija Ustavnega Loka bo, da je to že dano dejstvo. Tako pa so očitno le želeli izpasti kul (cool) in povedati, da bo digitalna novinarska konferenca zabavna in zanimiva. No, ob napovedi sem se sam vprašal na twiterju, ali morda res imajo 46 glasov, ali pa le malce provocirajo.

Ste prešteli do 46 ali le malce provocirate? Če ste prešteli, potem hitro vložit konstruktivno nezaupnico, nima smisla čakat. https://t.co/IAqt2AF5Gq

— Marko Pavlišič (@MarkoPavlisic) November 22, 2020

Continue reading “How cool is kul?”

24.11.202024.11.2020
Politika

46 glasov

Jože P. Damijan (P naj si vsak sam razloži, menim pa da mu paše) je bojda omenil, da že ima 46 glasov. Opozicija na pogovoru na nacionalki pove, da ga podpirajo, da pa mora manjkajoče glasove sam najti. Mediji pa vsak dan polni člankov kako se trenutna vlada slabo spopada s COVID krizo. Kako vse to razumeti?

Če bi JPD imel 46 glasov, bi v parlament že romala konstruktivna nezaupnica. Da bi nekdo imel glasove za izvolitev, a taktično čakal na pravi čas, ni prav verjetno. V slovenski politiki je veliko več impulzivnega kot premišljenega reagiranja, in vse preveč interesov, da bi kdorkoli čakal dan dlje, kot je nujno potrebno. Omenjanje, da imaš dovolj glasov je pač v službi prepričevanja preostalih, češ, saj je vsega že konec, vse je že zmenjeno, ne sedaj komplicirat, ti le pritisni ZA. Nenazadnje smo to že videli pri Jankoviču, ki se ga še danes zajebava, da ne zna šteti do 46.

Continue reading “46 glasov”

21.11.2020
Politika

Janez Janša ni eden, so trije

Ko sem razmišljal pred zadnjim Faktorjem, kaj bom povedal, se mi je po glavi vrtela ideja, da je (še vedno) edini program slovenske levice – Janez Janša. To najbolje demonstrira kar nova predsednica SD, Tanja Fajon, s svojim geslom – DRUGAČE. Drugače kot kdo? Kot Šarec? Definitivno ne, saj z njim sili v koalicijo Ustavnega loga. Drugače kot Levica? Z istim programom, istimi stališči morda le malce bolj odraslim nastopanjem. Drugače kot Janez Janša. Tudi, če preberemo osnutke povezane z Ustavnim lokom ne bomo prebrali nič drugega kot to, da ne bodo delali tega, kar opozicija, predvsem pa mediji, sedaj očitajo da dela Janša. Janša je hočeš nočeš vodi opozicijo. Seveda ni njen vodja, vodi pa jo. Vodi in usmerja njihova dejanja, z tem kar počne, še bolj pa z tem, kar mu pripisujejo da počne.

Continue reading “Janez Janša ni eden, so trije”

18.10.2020
Osebno, Politika

Mile

Mile je bil dve-tri leta starejši od mene. Saj verjetno je še vedno, samo že kakšnega četrt stoletja se najine poti niso križale, zato pišem v pretekliku. Mile je bil postaven fant. Punce so ga imele rade. Vsaj tako se je govorilo, vem pač ne. Nogometaš. Verjetno dober nogometaš, vem ne, ker se na nogomet spoznam približno toliko, kot se zajec spozna na boben. Ampak slab že ni bil, saj je treniral fuzbal v klubu, takšnem, iz prve ali druge slovenske lige (v času, ko je bila tista res prva liga, jugoslovanska liga).

Mileta se spomnim iz enega lokalnega fuzbal turnirja. V malem nogometu. Kamor je prišlo kar velik ekip tako iz mesta, kot tudi sosednjih vasi. In so igrali za pokal in nagrade. Resna zadeva. Verjetno vrhunec leta za vsakega vaškega nogometaša. Za Mileta, ki je imel prvenstvene in pokalne tekme pač ne. Za njega je to verjetno bil malce bolj zabaven trening.

Continue reading “Mile”

15.05.202015.05.2020
Politika, Razmišljanja

Malce o antikorona ukrepih

Zadnje čase je kar veliko debat o primernosti raznih proti korona virusnih ukrepih, seveda, podžganih seveda tudi s tem, da smo malce že naveličani karantene. Saj, v resnici le ta ni tako huda. Se pač s sosedi pogovarjaš na 3 metre, bicikl še vedno lahko furaš, pir s prijatli pa je nadomestil pir s samorefleksijo, ni idealno, umre se pa od tega ravno ne. Ampak ja, bi pasalo iti kam dlje.

Naj najprej razčistimo. Realnega ukrepa, ki bi zagotovil 100% ustavitev širjenja virusa ni. Če bi bil, bi ga izvedli v Wuhanu in tega problema bilo bi sploh ne. Če ga ne bi tam, bi ga v Italiji. Ali Šmarjah pri Jelšah. 100% ukrepov ni, tako kot kondom ni 100% zaščita. Ali ga zato ni za uporabljat? Ko ni 100% je pač tudi 98% dovolj dobro. In točno za to gre pri teh antikorona ukrepih. Gre za verjetnost. Verjetnost prenosa, ki jo poskušamo čim bolj znižat.

Pa pojdimo po vrsti.

Continue reading “Malce o antikorona ukrepih”

11.04.202011.04.2020
Politika

Bo nova vlada ali volitve?

Sanja se mi ne. To je le razmišljanje o trenutnem stanju.

Očitno je Šarec uspel doseči, da so vsi koalicijski partnerji hudo nervozni nanj, čustvo je pa vzajemno. Očitno toliko, da se vsem, razen SDju, zdi Janša čisto sprejemljiv politični partner, pa še delu SDja verjetno. Recimo Matjažu Nemcu, ki tvita, da je Šarec še hujši kot Janša.

Resnici na ljubo, bi Šarec z malo politične modrosti lahko mandat pripeljal do konca. Dejstvo je, da vlada ne rabi narediti nič, da spelje mandat. Lep primer je recimo vlada Mira Cerarja. V bistvu mora le nič obljubiti, pa gre. Mora pa seveda od časa do časa vsakemu pustiti kakšno manjšo zmago, ker sicer pač ratajo preveč nervozni. Hudič pa je, če so vsi skupaj toliko nesposobni, da si niti malih zmag ne znajo najti in izvesti.

Ampak te malo modrosti Šarec ni zmogel. Podobno, kot se je prenaglil z obljubo, da bo ustavno odločbo okoli financiranja šolstva rešil do novega šolskega leta, pa je ni, se je zaletel v odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, kjer ga je, roko na srce, Levica ujela v svojo igro. Ja, zdravstvo rabi reforme. Ampak reforme, ki bodo imele v fokusu pacienta in njegovo zdravje ne tiste, ki imajo v fokusu zavarovalnice in njihove domnevne dobičke. In nerealne obljube vodijo v nerazumne rešitve, ki jih razumni ljudje pač ne morejo požreti. In odidejo. Ko ti odidejo pametni, ostanejo neumni.


Ampak Šarec ni več pomemben. On je sedaj stranski igralec. Odvrgel je svoje karte (in puško v koruzo) in v bistvu nikogar več ne zanima, kaj ima za povedat.

Od tukaj naprej pa sta dve opciji:

  1. Janša postavi novo vlado, za kar mora pridobiti še SMC, Desus, SAB, ne ravno vse, ampak čim več. NSi v tem primeru mora zraven, SNS bo pa pač pomagala, kot je pomagala Šarcu.
  2. Gre se na nove volitve.

Odločitev ni zgolj v rokah Janše, je pa v tem najpomembnejši.

Kaj bi prinesle nove volitve? Verjetno podoben rezultat kot prejšnje, morda brez SMC ali SAB, zato močnejšim LMŠ in močnejšo Levico. Ampak po kakšni kampaniji? Verjetno bi se dosedanji koalicijski partnerji toliko masirali med seboj in Levico, da bi po volitvah precej težko vzpostavili novo koalicijo. Vendar bi v primeru, če bi mediji v času predvolilne kampaniji znova izvlekli izjave iz vseh vpletenih da z SDS ne gredo v koalicijo, težko to uspelo tudi SDSu. Sicer pa volitve, četudi morda stranki ne prinašajo posebnega tveganja (ampak ga, vsaj SMC, SNS in SABu), prinaša tveganje posameznim poslancem. Kaj ti pomaga stranka v parlamentu, če ti ostaneš zunaj, razmišlja marsikdo med njimi.

Če je Šarec “dobro” opravil svoje delo, in se je dejansko res zagabil vsem svojim partnerjem, potem ima Janša možnost sestaviti vlado tudi v tem sklicu parlamenta. Nenazadnje si je s tem odprl tudi opcijo voditi EU v drugem delu leta 2021, kar je odlično izhodišče za naslednje volitve, pa še medij bodo v tem primeru težko izsilili vnaprejšnje zavračanje koalicije z SDS, sploh od tistih, ki bi v tej vladi sodelovali.

Desus, je ravno zamenjal predsednika. Za njih je tveganje volitev še toliko večje. Zakaj bi se jim mudilo na volitve?

SMCju slabo kaže. Še več, imajo kar veliko poslansko skupino, ki pa je roko na srce rezultat Cerarja. Ki se umika. Počivavšek se mora profilirati. Zato rabi čas. Zakaj bi se mu mudilo na volitve?

SAB ne bi podcenjeval. 2x jim je slabo kazalo. 2x jim je uspelo. Oni se dejansko imajo kaj za odločiti. Ampak roko na srce, najbolje bi se odločili, če sklenejo dober deal s SD in se jim pridružijo. Oni so glede volitev lahko manj živčni, kot prejšnji stranki, pa vseeno, zakaj bi se jim kamorkoli mudilo? Ampak v igro pridejo le, če ena od prej omenjenih zavrne JJ. Sicer pa se bodo verjetno bolje počutili v družbi SD in Levice v opoziciji.

Šarec je odstopil, ker ni mogel narediti nič. Paradoksalno bo Janša lahko sestavil vlado, če bo obljubil, da ne bo naredil nič. Vsaj nič resnega. Razen seveda volilne zakonodaje. To bo pač moral obljubiti. Potem pa lahko, z državniško držo, celo spelje kakšen projekt. Tudi na področju zdravstva. Čeprav bodimo realni. Če upoštevamo vodenje EU v drugi polovici 2021 potem smo sedaj že čez polovico uporabnega mandata. Velike reforme, potrebujejo čas. Kar lahko Janša naredi je, da v tem času gradi državniški image, ki ga vnovči po volitvah 2022. Pri tem pa pazi, da se ne skrega z partnerji, ker jih bo potreboval. In v tem scenariju leta 2022 Šarca ne bo več. Oziroma se ga bodo, tako kot so se ga naveličali koalicijski partnerji, naveličali tudi njegovi volilci.

Ko pišem, da Janša sestavi vlado, to ne pomeni nujno, da jo vodi on. Čeprav roko na srce, si težko predstavljam ta scenarij. V tem primeru, se mi zdijo volitve verjetnejši scenarij.

29.01.2020
Politika

Napoved rezultata na EU volitvah

Po moje bo kar nekaj zmagovalcev, mroda celo več kot poražencev.

Največ glasov bo dobila SDS(+SLS). Če je SDS dobila na prejšnjih volitvah 3 poslance, bi skupaj z SLS morala letos z lahkoto dobiti tudi 3. 4? Težko.

Če NSi dobi 1, in v to skoraj ne bi smelo biti dvoma, pomeni to 4 za “desnico”, in verjentno 4 za “levico”. Če bo takšen rezultat, potem se bodo seveda “levi” razglasili za zmagovalce, saj bi to pomenilo da so rezultat iz 5:3 spremenili v 4:4, se pravi izboljšali.

Continue reading “Napoved rezultata na EU volitvah”

20.05.2019
Politika

Je fiskalno pravilo res tako zanič?

Povod za to pisanje je prispevek ekonomista JPD z naslovom “Kako fiskalno pravilo rešiti pred njegovimi navijači?” kjer avtor polemizira s samim fiskalnim pravilom (ustava), izvedbo le tega (zakon) in oceno predloga proračuna s strani fiskalnega sveta. Fiskalno pravilo, ki v bistvu določa, da moramo na srednji rok imeti uravnotežen proračun, ni nobena Slovenska posebnost, ampak je na področju Evropske unije kar pravilo in ne izjema.

Naj kar takoj povem, da se z JPD strinjam, glede njegove ocene, da je zaradi metodoloških težav fiskalno pravilo, kot je zapisano v težavi dokaj nezanesljivo in daje precej nestabilne ocene. Napovedovanje prihodnosti je pač negotovo. Če pogledamo malce v preteklost, lahko najdemo kopico primerov, ko so napovedi bodoče gospodarske rasti oz. BDPja krepko odstopale od kasnejše realizacije. In pri fiskalnem pravilu uporabljamo podobne postopke in izvorne podatke kot pri napovedovanju BDPja.

Continue reading “Je fiskalno pravilo res tako zanič?”

18.05.201918.05.2019
Politika

ALDE na EU volitvah v Sloveniji

V bistvu mi je prav zabavno poslušati razne komentarje o tem kaj ALDE bi in kaj ne bi v Sloveniji, pa da bi se pod njegovim dežnikom zbrali liberalci v neko LDS listo in podobno. V resnici pa že dolgo slovenske stranke, ki se združujejo na EU nivoju v ALDE, druži le eno. Ne želijo tja, kjer je SDS in ne tja, kjer je SD. Ostane tretja možnost – ALDE. ALDE pa, kot tretja EU stranka pač sprejme vsakega, ki se želi včlaniti. In to je približno to.

Seveda pa bi se liberalna zgodba ALDE lahko prodala slovenski javnosti, ki še kar hrepeni po lepih Drnovškovih časih, kar tudi nad LDS ustvarja nek, sicer nezaslužen, svetniški cilj. In ja, če bi LMŠ + SMC + SAB zmogle toliko državotvornosti, da bi se odločile za skupen nastop bi to lahko pomenilo premik v rezultatu EU. Iz 5 : 3 (desni : levi) bi lahko prešli na 4 : 4 ali celo 3 : 5. Poleg močnejše kandidatne liste, bi bilo zelo pozitivno tudi sporočilo sodelovanja.

Continue reading “ALDE na EU volitvah v Sloveniji”

10.03.201910.03.2019

Posts navigation

1 2 … 40
jeanmark je moj nick name, ki ga uporabljam na forumu Financ, kjer sem bil nekoč precej aktiven. In nekako sem ga obdržal.

Več o meni »

O čem smo pisali včeraj?

  • Upanje iz druge strani atlantika
  • Prva turna smuka
  • How cool is kul?
  • 46 glasov
  • Janez Janša ni eden, so trije

Kategorije

Arhiv objav

January 2021
M T W T F S S
« Nov    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Obiščite tudi:

Zabavno.si

Denarnisupermarket.com

Nastja.com

Periskop.si

Proudly powered by WordPress | Theme: Sin by vsFish.