Rezultat Pahorjevega semaforja – 2.del

Pred dnevi sem pogledal Pahorjev semafor in bil prijetno presenečen nad tem, koliko dela so v teh par mesecih dejansko opravili. Pripraviti 18 zakonov, in jih večino tudi spraviti skozi parlament ni mačji kašel.

Ampak že ob napovedi Pahorjevega reformatorskega semaforja se mi je zapisalo:

Izhodna strategija naj bi omogočila uspešen izhod iz krize.27 zakonov je odločno preveč za ta cilj. Bolkj kot izgled iz krize, si je Pahor s semaforjem naložil celostno reformiranje večine področij. Lep cilj. Ampak ali je realen za te krizne oz. po krizne čase? Ali ne bi veljalo se res odločno in učinkovito spopasti z krizo na ožjem bojišču, s tem pa pripraviti teren za ostale reforme?

In to se sedaj kaže še toliko bolj resnično. Če pogledamo že obdelane zakone, lahko na prste ene roke preštejemo zakone, ki bodo dejansko pomagali k učinkovitemu odhodu slovenije iz krize. Ali pa še to ne. Po spominu se namreč ne spomnem niti ene same spremembe, za katero bi lahko rekel “AHA, no to nam bo pa res pomagalo”. Mi lahko pomagate se spomniti?

Recimo zakon o malem delu. Zakon podpiram, in se mi zdi prav, da se na tem področju naredi red. Ampak iz vidika izhoda iz krize se pa s tem ukinja ena od relativno poceni in prožnih oblik zaposlovanja. Nadolgi rok bo zakon upam imel pozitivne posledice, da bodo študendi več študirali in prej prenesli svoje znanje v gospodarstvo. Ampak to nima pač nič z izhodom iz trenutne krize.

Ravno tako nov pokojninski zakon. Je potreben. Ampak se z njim ne bo razbremenilo gospodarstvo. Spremembe bodo le odložile bankrot pokojninske blagajne. Upam, da bodo nekateri prijemi dejansko povzročili učinkovitejše pobiranje prispevkov. Ampak to znova nima veze z izhodno strategijo.

Cilj Slovenije naj bi bila hitrejša gospodarska rast od ostalih držav v bližnji in daljni okolici. Za kar pa je potrebno fleksibilna zaposlovalna politika, da podjetnikov ni strah najemati novih delavcev, četudi se ne bo izšlo, in jih bo potem potrebno odpustiti. Potrebno je biti zanimiv za vlaganje kapitala tako domačega kot tujega. Potrebno je imeti urejen in učinkovito delujoč pravni sistem.

Vendar v semaforski zbirki ni predlogov, ki bi občutno nižali davke, ter povezano nižali javno porabo, da bi s tem spodbudili nova vlaganja. Niti začasnih davčnih olajšav ni. Ni sprememb, ki bi poenostavljali zakonodajo, da bi lahko sodišča učinkoviteje delovala.

Seveda se je Pahorjeva vlada mimo semaforske zbirke ukvarjala z omejevanjem javne porabe in tudi sprejela kakšen interventni zakon, predvsem zaradi plač v javnem sektorju. Zanimivo, da tega področja sploh ni bilo v semaforski zbirki. Pa je zelo pomembno za izhod iz krize.

Pahor je skratka veliko delal, pa vendar imam občutek, da bi bilo bolje, če bi delal manj, pa prave stvari. Res ne razumem, kako nam bo novi zakon o RTV, kjer bomo deležni tudi referenduma, pomagal pri izhodu iz finančne krize.